- This event has passed.
Dinara (Sinjal) 5.-7.4.2024.
05/04/2024 @ 18:00 - 07/04/2024 @ 19:00
“Dinara s vrhom Sinjal (1831 m/nv) najviša je hrvatska planina. Iako nije najviša planina Dinarskog gorja, Dinara je postala simbolom najvećeg planinskog lanca na Balkanskom poluotoku i dala mu svoje ime.
Pretpostavlja se da je ime dobila po ilirskom plemenu Dindara, koje je živjelo s istočne strane planine. Vrh Sinjal je inače dobio ime po geodetskoj oznaci na vrhu (signal).
Dinara je još uvjek poprilično divlja planina u kojoj se može sresti raznorazne životinje poput: vuka, lisice, čaglja, lasice, kune, medvjeda, risa, divljeg vepra, divokoze, srne. A u letu može se vidjeti tetrijebe, jarebice, orlove i sokole.
Vrh je označen geodetskim stupom na kojem sada piše „1831 vrh Hrvatske“. Ispod stupa se nalazi upisna kutija. Pored stupa na velikom kamenu još uvjek stoji „SINJAL 1831“, jer se tako donedavno zvao ovaj vrh. Žig se nalazi u kamenu pored geodetskog stupa.
Na susjednom brdašcu je postavljen veliki metalni križ.
S vrha puca pogled u svim smjerovima, sjeveroistočno na Troglav i Konj, jugoistočno na Perućko jezero, južno na Kijevski Kozjak i Svilaju, a zapadno na Prominu. Jednom posjetiti najviši vrh Hrvatske, za svakog je planinara Hrvata poseban emotivan doživljaj.”
izvor: planinarenje.hr
Plan izleta
Petak 5.4.
Polazak u 18h sa parkinga Porezne Uprave ( Lokacija). Vozimo se do mjesta Glavaš gdje dižemo šatore i noćimo.
Subota 6.4.
Dizanje rano ujutro prema dogovru s vodičem.
Ruta: Glavaša ➡ P.S.Drago Grubač ➡ Sinjal ➡ P.S.Martinova košara ➡ Glavaš (noćenje u šatoru)
17 km / 1300 mv / 8h
Nedjelja 7.4.
Obilazak izvora Cetine,Šarena jezera, Burumska jezera i povratak u Zagreb oko 19h.
Izlet je: K4, T1, VR5
Klasifikaciju izleta pročitaj ih OVDJE
Hrana i piće: voda (3l), hrana u ruksaku
Oprema: OPO , odjeća prilagođena vremenskim uvjetima (slojevito), šator, vreća za spavanje, karimat.
Noćenje: šator
Prijevoz: osobni automobil 30 € (4 osobe u autu)
Ostali troškovi: –
Prijave do: četvrtak 12h
Linkovi na vremenske prognoze: Dinara
Službeni vodič: Mate Vukušić
Max broj prijava: 8
Napomena: Odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje da je nepoznat u uvjetima izleta te da ispunjava zdravstvene, fizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da ima plaćenu članarinu u planinarskom društvu, te da pristupa izletu na vlastitu odgovornost!